Loading [MathJax]/extensions/TeX/AMSsymbols.js

teisipäev, 17. veebruar 2015

Teine semester ja esimene lumi

Teine semester algas juba 7. jaanuril ning sujub kenasti. Aineid on ikka kolm: mikro II (mänguteooria), ökonomeetria II (mikroökonomeetria+aegread), makro II (erinevad teemad). Kui eelmisel semestril oli minu tööjaotus erinevate ainete vahel enam-vähem ühtlane, siis nüüd on asjad teisiti. Selle semestri lipulaev on ökonomeetria, mis võtab umbes 2/3 minu ajast, jättes 1/3 teiste ainete jaoks. Selle jaotusega olen ma rahul, sest ökonomeetria on hetkel kõige huvitavam aine. : ) Aine on jagatud kahe õppejõu vahel, kes kumbki loevad oma osa ning praegu on käsil mikroökonomeetria. Praegune õppejõud on noor, entusiastlik ja energiline  ning lõpetanud just hiljuti doktorantuuri ning õpetab materjali esimest korda. Kohe esimesel loengul käis ta välja oma agenda: „tegemist on väga intensiivse ainega, me katame väga palju materjali, kõik teemad on väga tähtsad ning esimene ülesannete komplekt on väga raske (lahendused ca 30lk)“. Võib-olla mõni ehmus sellise sissejuhatuse peale ära, kuid minu esimene mõte oli „hea on pardal olla, lähme!“. Ning senise kogemuse põhjal on see aine väga hea ning muutnud põhjapanevalt ka minu arusaamu sellest, millist uurimistööd ma teha tahan. Peamine, mis mulle õpetamisstiili juures meeldib, on see, et me lihtsalt ei käi planeeritud teemadest üle, vaid õppejõud annab ka suunavaid viiteid, kust edasi vaadata, millal keegi selle teema kallal töötas, mille eest on antud Nobel jne. Selline perspektiiv on väga kasulik, sest nii tekib intuitsioon et mis veel mingi teema kohta on kirjutatud või kust saab vajadusel juurde lugeda, kui peaks tekkima huvi või vajadus. Esimese aasta üks eesmärke ongi ju ülevaate andmine erinevatest valdkondadest ning intuitsiooni, tunnetuse tekitamine, et mis kuskil valdkonnas toimub, mille kallal inimesed töötavad (üldises plaanis), et siis saada paremini aimu, kus sa ise tahad töötada. Nii on ka minu uurimishuvid nihkunud empiirilisema uurimistöö poole. Enne doktorantuuri oli minu kogemus edasijõudnud ainetega piiratud: olin võtnud mikroökonoomikat ning seepärast seostasin ka enda huvisid just selle valdkonnaga. Nüüd olen võtnud edasijõudnud aineid ka teistes valdkondades ning näen, et igal pool tegeletakse huvitavate küsimustega. Igatahes on mind hakanud empiiriline vaatepunkt huvitama ning näen, et praegune aine annab väga hea ülevaate olulisematest teemadest ning viitab siin-seal ka praegusele uurimistööle. Kuna aine koosneb kahest poolest, on lõpueksam aga juba järgmisel nädalal! Kohe kahju, sest kardan, et aine teine pool nii kõrgel tasemel ei ole. Vaheeksam oli ökonomeetrias juba jaanuari lõpus ning see läks väga hästi, olin esimest korda päris tipus.

Eile oli vaheeksam ka makros, mis käib täiesti teises tempos ja meeleolus. Õppejõud on väga aeglane ja kohe üldse mitte energiline. Siin läheme me põhiliselt D. Kruegeri (UPenn) loengumärkmete järgi ning alustasime OLG (overlapping generations) mudelitega ning... polegi rohkem midagi muud teinud. Loengud seega väga huvitavad ei ole ning vahel olen jätnud ka minemata ning ise materjali lugenud või raamatuid vaadanud. Mõnes mõttes ongi hea, et seal materjal rahulikult kulgeb, nii jääb aega ökonomeetria jaoks. Mikro II ehk mänguteooria on ka väga kasulik aine, kuid kuna ma võtsin Torontos juba sarnase aine (samuti doktorantide kevadsemestri mänguteooria), siis on mulle juba paljud asjad tuttavad. Käisin kahes esimeses loengus kohal ning rohkem ei ole käinud. Osalt sellepärast, et materjal mulle tuttav, osalt sellepärast, et väga head loengumärkmed on olemas ning ma loen parem neid. Huvitav jah, mikros on esimene vaheeksam alles märtsi alguses, ökonomeetrias on aga selleks ajaks toimunud juba kaks eksamit ning esimene pool ainest läbi. See näitab, et viimases läheb materjal kiiresti: kaks loengut nädalas, iga loengu materjalid ca 20lk, lisaks veel raamatust, üks ülesannete komplekt nädalas.


Eile anti hoiatus: lumi tuleb! Kõik asutused sulgesid varem (raamatukogu suleti juba kell 5 vs pidi suletama keskööl) ning anti „lumetormi hoiatus“. Sõitsin minagi rattaga juba kella kolme paiku koju, et vaadata, mis siis juhtuma hakkab. Mingit tormi ei olnud, kuid lund sadas küll ning isegi täitsa keskmine kogus. Ülikool jättis teisipäeval kõik loengud ära, bussid ja transport „libedate olude tõttu“ ei käinud. Toidukohad õnneks töötasid ning sain päeval ikkagi campusel olla: ainult minek ja tulek oli jala, sest teed on libedad. Ülikooli minnes nägin et mingid tegelased lasid Duke’i aedades väikesest nõlvast liugu ning üks üliõpilane viskas lausa kabeli ees sirakile ning tegi siis lumeinglit. Kerget elevust seoses lumega oli seega tunda, kuid üldine toon oli, et ilmaolude tõttu on liiklemine ohtlik, a la jääge üldse koju. Eks ta õige ole, sest arvestades, et lumega päevi on siin aastas keskmiselt kaks-kolm, pole inimesed sellise asjaga harjunud. Järgmistel päevadel jalutan minagi rattasõidu asemel kooli. Ning õige kah, nii saabki pikemalt seda kaunist ümbrust imetleda, kus iga päev viibin.