Loading [MathJax]/extensions/TeX/AMSsymbols.js

pühapäev, 7. aprill 2013

Semester lõppemas



Selle nädalaga lõppes ülikoolis auditoorne töö ning järgmisest nädalast algab aprilli eksamiperiood. Mul on tulemas kolm eksamit: makro (10.04), mikro (15.04) ja dif.võrrandid (17.04).

Õppetööga olen sel semestril üldiselt rahul. Selle semestri mikroökonoomika kursus on kõige parem kursus, mis ma siin kuulanud olen. Seda andsid väga tugevad loengupidajad ning ka materjal oli väga muljetavaldav. Kuna esimesel semestril võtsin juba terve sissejuhatava kursuse mänguteoorias, siis oli Osborne’i loetav esimene pool mulle paljuski ülevaade ja kordamine kõrgemal tasemel. Seetõttu meeldis mulle pigem teine pool, sest seal oli palju uusi ideid. Mulle enim huvitav teema oli mehhanismidisain, mida puudutati viimases kolmes loengus. Teema illustratsiooniks võib vaadata näiteks järgmisi probleeme.

1) Monopolist, kes võib toota erineva hinna ja kvaliteediga autosid, teab, et on olemas kahte sorti kliente (nt autoarmastajad ja praktikud), kelle eelistused kvaliteedile erinevad. Milline on optimaalne hinna-kvaliteedi poliitika, kui me ei tee autoarmastajatel ja praktikutel vahet? Millise „menüü“ peaks monopolist disainima?

2) oksjonipidajal on objekt, mida soovib müüa sellele, kes väärtustab (rahaliselt) seda kõige rohkem. Milline on vastav oksjonisüsteem, mis selle eesmärgi saavutaks?

Näidete baasil on näha, et mehhanismidisain tegeleb olukordadega, kus agentidel on teatud privaatne informatsioon (nt väärtus mingi eseme vastu), mida ei ole võimalik jälgida. Mängu kujundaja (nt ettevõte, valitsus) tulemus, mida ta soovib saavutada, sõltub aga tihti just sellest privaatsest informatsioonist, mis agentidel on (nt tahame, et enim eelistatud poliitiline kandidaat võidaks). Niisiis peab mängu kujundaja, kellel ei ole võimalik privaatset informatsiooni jälgida, välja mõtlema sellise tegevuskeskkonna (nt hääletamissüsteem, pakkumissüsteem oksjonil, hinna-kvaliteedi menüü), nii et kui agendid selles keskkonnas vastavalt enda huvidele tegutsevad, saavutavad nad tulemuse, mida mängu kujundaja soovis. Niisiis võib mehhanismidisaini kutsuda ka teatud mõttes tagurpidi mänguteooriaks, sest me ei mõtle enam, et kui agendid käituvad teatud viisil, siis millised olukorrad (tasakaalud) võivad tekkida, vaid me mõtleme, et kui me tahame, et agendid käituksid teatud viisil, siis millise tegevuskeskkonna peaksime me neile andma, et saavutada selline tasakaal, nagu me soovime. Kuigi mehhanismidisain on võrdlemisi uus valdkond (algus kuskil 1970-1980), võib sarnaseid probleeme ka varasemast välja tuua. Näiteks on mehhanismidisaini probleem ka piiblist tuntud kuningas Saalomoni õigusmõistmine: kuningas peab lahendama olukorra, kus kaks naist, kes mõlemad väidavad olevat end ühe lapse ema, on tülis. Saalomon soovib, et laps antaks naisele, kes on õige ema. See on aga privaatne informatsioon, mida ei ole võimalik jälgida. See, kuidas antud kontekstis Saalomon naisi oma eelistusi pani avaldama, on aga juba tuntud lugu.

Makro ja dif.võrrandid ei olnud nii säravad, kuid siiski rahuldavad. Makro loengud ei olnud väga head, sest tundus, et professor, kes kursust see aasta asendas, ei tundnud end isegi materjaliga väga mugavalt. Ning see, mida ma õpikust lugesin, oli enamasti üsna kummaline ning äratas palju kõhklusi terve makroökonoomika valdkonna vastu. Hea uudis on see, et makroökonoomikas on veel palju teha. Siiski andis kursus väikese ülevaate, milliste mudelitega 1970ndatel ja 1980ndatel tegeleti ning kuidas erinevaid ideid on püütud formaliseerida. Võib-olla peaks raamatut põhjalikumalt lugema, sest kursusel võeti igast paragrahvist ainult esimesed kakskümmend lehte ning kogu empiiriline arutelu, mis pärast seda tuli, jäeti ära.

Dif.võrrandite loengud olid samuti veidi kummalised. Mõnikord käis väga vähe tudengeid kohal ning neil kordadel, kui toimusid loengusisesed kiirtestid, lahkus enamus kohe pärast testi. Teste ja muid vahehindamisi oli selles kursuses kõige rohkem ning need olid väga arvutusrohked ja väikese ajalimiidiga. Raamatut oli aga vahel täitsa tore lugeda, sest ideed olid vahel täitsa huvitavad. Mulle meeldis, et kursus polnud väga teoreetiline vaid pigem praktiline ning keskendus rohkem lahendusmeetoditele kui lahendite olemasolu teoreemidele või muule sellisele. Dif.võrrandid on üsna vana valdkond ning leiab enim rakendust loodusteadustes. Füüsikas ei saa väga kaugele ilma nendeta minna. Siin ja seal kerkivad nad üles aga ka ökonoomikas (nt makro), mistõttu on hea, et mul teatud arusaamine nendest on.