Loading [MathJax]/extensions/TeX/AMSsymbols.js

reede, 26. oktoober 2012

Vaheeksamid möödas!


Neljapäeval sai vaheeksamite periood läbi; esmaspäeval tegin mänguteooria, teisipäeval mikro ning neljapäeval topoloogia vaheeksami. Tuleb öelda, et eksamid ei läinud nii libedalt, kui lootsin. See tähendab seda, et üht-teist jäi puudu sellest sooritusest, mida ise ette kujutasin. Näiteks jäi mulle pärast vaheeksamite tegemist mulje, et olen veidi pikaldase mõtlemisega. Seda tundsin just majandusainete puhul, kus isegi end tagant rutates tuli ajast puudust. Küsimused nõuavad vastamiseks üsna sügavaid teadmisi, kuid on tehtavad; probleemi üle mõtlemiseks vajan ma aga aega, mis eksamiruumis möödub väga kiiresti. Ülesannete komplektide eest olen seni saanud täispunktid või sellele ligilähedase tulemuse, sest oskan küsimustele vastata; eksameid sooritades tundsingi nüüd, et ainult materjali mõistmisest jääb väheks; vaja on kiiret mõtlemist ja lisaks nii-öelda „rütmi“. Kõik eksamid olid kuskil tund ja nelikümmend minutit pikad. Kõige karmima formaadiga oli mikroökonoomika eksam, kus oli viis suurt küsimust, mis igaüks sisaldasid kaks kuni neli alapunkti. Seal jäi mul sisuliselt kahele küsimusele vastamata. Samas eks ajaprobleemid võisid ka teistel tudengitel olla; mikros ei andnud keegi eksamit varem ära, mänguteoorias aga küll. Mikro eksam oli meelega väga raske tehtud, eelmiste aastate keskmine tulemus on 50-60% vahel, lõplik hinnetejaotus on aga sama, mis ülejäänutes ainetes. Õppejõu idee seisneb selles, et eristada inimesi pigem selle järgi, kes kui sügavalt materjali mõistab, kui et selle järgi, kes mõne pisivea siin või seal teeb. Pärast seda kogemust ma aga ei arva, et selline eksamiformaat seda eesmärki täidab; siin võidab pigem see, kes kiiremini vastused paberile tulistab ja rohkem küsimusi läbi käia jõuab ning sellega rohkem punkte kogub. Esimese eesmärgi täitmiseks peaks lahendamise aega rohkem olema ning eksami formaat näiteks, et vali neli küsimust viiest. Matemaatika võis kõige paremini minna, seal oli samuti  uusi olukordi, mis vajasid pikemat mõtlemist, kuid mõned küsimused olid ka lühemad, mis üldkokkuvõttes andis üsna mõistliku eksami. Nii et jah..üritan siis lõpueksamiteks kohaneda!

Bento Box!
Vaheeksamite perioodil käisin iga päev väljas söömas ning külastasin erinevaid kohti ning kogesin uut ja huvitavat. Arvan, et minu lemmik-lõunate hulka kuulub nüüd Bento Box tempura shrimp, mis näeb välja umbes selline, nagu pildil kujutatud ainult et mul on olnud kaheksa California roll'i ning lisaks veel kas lõhekala sushit või teriyaki kana. Kõik kohad, mida külastanud olen, pakuvad Aasia toitu; ma ei teagi, kas minu lähedusest midagi muud saab. Mingi Ungari söögikoht siin (kodutänaval ehk Bloor Streetil) on aga...millleks...kui sul on kohad nagu Big Sushi, Yuki, Noodle Bowl, ThaiLand, Sushi NewGeneration ja muud!

Proovin järgmise postituse ajaks enda blogisse ka kuidagi LaTeXi saada, et valemeid trükkida. Siis saaks kirjutada ka midagi sellest, mis koolis toimub, mis ongi see kõige huvitavam. 8-)

esmaspäev, 15. oktoober 2012

estdocs12 Torontos


Eelmisel nädalal algas Torontos dokumentaalfilmi festival estdocs12. Mina käisin reedel vaatamas kahte filmi: Salme saladus ja Uus Maailm. Esimene oli ligikaudu pooletunnine humoorikas lühifilm Sõnajalgade perekonna elust Saaremaal. Filmis ajati juttu kohalike lihtsate eesti inimestega ning näidati, kuidas Sõnajalad kopteritega edasi-tagasi vuravad ning tuulikute projektiga tegelevad. Filmi tutvustas just mõned tunnid tagasi Torontosse saabunud Mark Soosaar, kes on festivali moderaator. Ta ütles, et tõenäoliselt peavad Sõnajalad ennast maailma parimateks lauljateks, kuid see on ka loomulik: kui Peeter Tulviste külastas Siberi väikerahvaid, siis tema peamine teaduslik avastus oli, et mina väiksem on kogukond, seda kõrgem on inimeste enesehinnang ja väärtustus enda tegudele. Teine film rääkis Uue Maailma seltsi loomisest ja nende tegevusest. Tegemist oli üsna pika filmiga (90minutit), mille valmimine oli samuti üsna pikaldane (5 aastat). Film oli huvitav, kuid ei midagi erilist ning ma imestan, et filmi tegijal oli viitsimist nii kaua sellise seltskonnaga (hipid) tegemist teha; eks pidi ta siis end nende keskel hästi tundma. Arvan, et seltsi liikmeid võib kutsuda ratta-radikaalideks, kes seisavad autostumise vastu ning soovivad muuta enda ümbruskonda (tundus, et selleks oli Kalamaja). Näiteks korraldati demonstratsioon Vabaduse Väljakul, kus „pargiti“ enda rattad autoparkimiskohtadele… või tehti öösel omavolilisi ülekäiguradasid juurde. Mingi hetk läks tegevus seltsi vormi, mis tähendas hulka formaalsusi: vaja oli välja osta maja, mis tegevuseks muretseti, taodelda projektidest raha ning tegeleda paberimajandusega jne. Seltsi tegevus kujunes üle kivide, kändude. Seepärast ütlengi, et filmi idee näidata noori teisitimõtlejaid oli hea, kuid nende tegevus jäi paljuski oskamatuse ja viitsimatuse taha pidada läbirääkimisi ning teha edukat paberitööd. Seltsi tegevus lõppes pärast kolme-nelja aastat.
Mõlemat filmi näidati Tartu College’i esimesel korrusel, kus asuvad ruumid, mis ongi üldiselt eestlaste kogukonna teenistuses ning millest muud maja elanikud tõenäoliselt midagi ei teagi. Ülejäänud filmid on aga teistes kohtades, nt Eesti Majas; festivali filmid on siin: http://www.estdocs.com/node/235. Järgmine nädal on igas aines vaheeksam. Ülesannete komplektid on seni läinud väga hästi, kuid samas ongi kõikide keskmine tulemus komplektidest väga kõrge, mis annabki vaheeksamitele väga suure kaalu. 

pühapäev, 7. oktoober 2012

Möödunud nädal, teadusseminarid ja paks nädalalõpp


Kirjutan enne natukene vahepealsetest tegemistest: eelmine nädalavahetus ning esmaspäev tegelesin peamiselt mikroökonoomika ülesannete komplekti lahendamisega, mille tähtaeg oli teisipäevaks. Pärast kooli käisin teisipäeval Korealinnas toiduaineid ostmas. Mul on siin kombeks osta üsna palju asju korraga ära ning käia ainult puuvilju ja piima tihedamini ostmas. Korealinn on umbes 15 minuti kaugusel, mistõttu ei soovi seal väga tihti käia. See on aga eelistatud poode, sest sealt leiab palju huvitavaid toiduaineid, mida mujalt ei saa, ning osad toiduained on ka lihtsalt odavamad. Näiteks saab sealt karrikuubikuid, mida olen juba korra varem maininud, aasia nuudleid (udon, ramen), krevette, soja kastet, kanarinda, juurvilju. Olen proovinud ka mõningaid aasia maiustusi, kuid nad on kõik olnud allapoole minu ootusi. Näiteks ostsin kohaliku köögi poolt valmistatud riisikooki, mis nägi välja nagu martsipan, kuid mis oli täiesti maitsetu ning tekstuurilt oli sama mis kummivoolik. Ka ülejäänud kogemused ütlevad, et maiustustest tasub seal poes pigem eemale hoida. Teisipäeval käisin lisaks ka rulatamas; millegi pärast on semestri alguses entusiastlik hommikuujumine praegu pausi teinud... Kolmapäeval tegelesin natukene paberimajandusega ning käisin valitsusasutuses endale isikukoodi tegemas, et saaksin uurimisassistendi tööd teha; ülejäänud päev kulus topoloogia ülesannete komplekti lahendamisele, mis tuli esitada juba järgmiseks päevaks. Neljapäeval oli kuni kella neljani loengud ning siis käisin veel teadusseminaril. Reedel käisin kell kolm mikroökonoomika konsultatsioonil ning siis jälle teadusseminaril.

Annaksingi nüüd edasi muljed teadusseminaridest. Siinne majandusteaduskond on teadustöö poolest väga aktiivne: iga nädal toimub umbes viis kuni seitse seminari erinevatel teemdal. Olen ise käinud kokku kolmel seminaril: üks neist oli makroökonoomika teemaline ja kaks empiirilise mikroökonoomika vallast. Oma seminarid on aga lisaks veel finantsil, ökonomeetrial, rahvusvahelisel kaubandusel, arenguökonoomikal, töö-ökonoomikal ja paljudel teistel. Seminaridel esitlevad enda teadustööd kutsutud külalised teistest ülikoolidest või Toronto Ülikooli doktorandid. Nendel seminaridel, kus mina käinud olen, on esinenud kohalikud doktorandid oma teadustööga, täpsemalt on esitletud oma töö-turu publikatsiooni (job market paper) ehk teadustööd, mida esitletakse tulevastele tööandjatele kui näidist teadustööst. Plaanin ka edaspidi seminaridel käia ning nii endale huvipakkuvamad teemad välja kujundada. Valdkonna poolest tundub mulle mikroökonoomika meeldivat. Tulevastest seminaridest ja üldse teemadest saab muidu kiire ülevaate siin: http://www.economics.utoronto.ca/index.php/index/research/seminars.

See nädalavahetus kulgeb veidi pikemalt, sest tuleval esmaspäeval on Kanadas ja Ameerikas thanksgiving ehk päev mil puhata ja perega kalkunit süüa. Mind kutsus perekondlikule õhtusöögile üks Vironia liige, mille üle on mul väga hea meel.